Komentarze dzienne

Microsoft kupi TikToka? Doniesień coraz więcej

Amerykańskie media podają, że była spółka Billa Gatesa Microsoft może kupić chińską aplikację TikTok za około 30 miliardów dolarów. Mówi się o terminie około trzech tygodni, kiedy mogłoby dojść do uzgodnienia transakcji. Właścicielem TikToka jest ByteDance Technology Co Ltd. – chińskie przedsiębiorstwo IT, działające w branży internetowej. Siedziba firmy znajduje się w Pekinie. Założone zostało przez Zhanga Yiming w 2012 roku. Jeśli umowa między Microsoftem a ByteDance doszłaby do skutku, to MSFT miałby mieć rok na przeniesienie kodu aplikacji. Transakcja może wynikać z zakazu działania aplikacji TikTok w USA, o czym mówił w ubiegłym tygodniu Donald Trump.

 

Sam prezydent Stanów Zjednoczonych nie ma z tym problemu, jeśli bezpieczna i znana amerykańska firma kupi aplikację TikTok. Dodał jednak, że Microsoft lub inne amerykańskie firmy chcące kupić aplikację zgodziły się na dokonanie płatności na rzecz amerykańskiego Skarbu Państwa. To jest z kolei dla Trumpa najważniejsze.

 

Wracając do sektora gamingowego w USA, spółka Activision Blizzard podała pozytywne wyniki za drugi kwartał, podsycone rekordowym osiągnięciem gry Call of Duty, której pomógł dodatek Warzone oraz konieczność pozostania w domu ze względu na pandemię – twierdzą analitycy. Jednak na Wall Street nie brakuje głosów, że po rekordowej wycenie spółki obecny poziom przychodów jest mało prawdopodobny do utrzymania i zapewnia zwiększone ryzyko dla przyszłej sprzedaży. Natomiast zdaniem Activision konsumenci będą angażować się w gry wideo i będą wydawać pieniądze, jeśli będą się dobrze bawić, co nastraja spółkę dość optymistycznie na kolejne kwartały. Z kolei firma Jefferies widzi nadal potencjał wzrostu zysku na akcję przez trzy kolejne lata, z potencjałem do 2022 r. i do przyspieszenia od 2021 r. w zależności od sukcesu i harmonogramu uruchomienia Diablo 4.

 

Departament Zarządzania Aktywami

Copernicus Capital TFI S.A.