Komentarze dzienne

Pełni optymizmu Amerykanie kupują akcje

W czwartek amerykańscy inwestorzy kontynuują zakupy akcji na giełdzie w Nowym Jorku, a główne indeksy pną się w górę. Dow Jones Industrial Average zyskuje 1,4 proc., S&P 500 1,35 proc., a Nasdaq prawie 1,5 proc. W indeksie przemysłowym największe wzrosty notuje Exxon Mobil, zyskując ponad 4,5 proc. Na drugim miejscu jest Caterpillar, a na trzecim Chevron ze zwyżką ponad 3 proc.

 

Mimo łącznego wzrostu wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA do 26,5 miliona w ciągu ostatnich 5 tygodni, giełda próbuje już dyskontować poprawę sytuacji na rynku pracy w kolejnych miesiącach. W środę Donald Trump poparł kolejne kroki podjęte przez część stanów, aby ponownie otworzyć gospodarkę, pomimo ostrzeżeń ekspertów ds. zdrowia o możliwym nowym przypływie infekcji. Stąd też na Wall Street panuje przekonanie, że najgorsze albo już jest za nami, albo szczyt zwolnień jest już bardzo bliski. Pokazują to również dane o spadające z tygodnia na tydzień liczbie wniosków o zasiłek.

 

Kolejnym bodźcem dla wzrostów jest również plan powiększenia programu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki. Wydaje się, że Kongres USA jest w stanie zatwierdzić prawie 500 miliardów dolarów więcej na pomoc związaną z koronawirusem, podnosząc ogólne pakiety bodźców fiskalnych największej gospodarki na świecie do prawie 3 bilionów dolarów.

 

W kontekście ostatnio ciekawej i wspominanej wcześniej spółki poznaliśmy wyniki Domino’s Pizza. Spółka w pierwszym kwartale odnotowała zysk w wysokości 121,6 mln USD, co dało dochód netto w wysokości 3,07 USD na akcję. Wyniki przekroczyły oczekiwania Wall Street. Średni szacunek 11 analityków ankietowanych przez Zacks Investment Research miał przynieść zysk w wysokości 2,29 USD na akcję. Sieć pizzerii odnotowała w tym okresie przychody w wysokości 873,1 miliona dolarów, co również przewyższyło prognozy rynkowe. Akcje Domino’s Pizza wzrosły o 30% od początku roku. Z kolei w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły o 43 proc.

 

Departament Zarządzania Aktywami

Copernicus Capital TFI S.A.