Subfundusze akcyjne Copernicus FIO nieustannie w czołówce.
Subfundusz Spółek Wzrostowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy wypracował stopę zwrotu na poziomie 7,56%* co dało mu 3. miejsce w grupie akcji polskich uniwersalnych. Natomiast Subfundusz Akcji plasuje się tuż za nim z wynikiem 6,95%*. Średnia dla grupy w omawianym okresie kształtuje się na poziomie -1,35%. Najsłabszy fundusz zakończył ten okres prawie 13%* „pod kreską”.
W perspektywie 36 miesięcy subfundusze akcyjnie również prezentują powtarzalność osiąganych wyników. Subfundusz Akcji zajmuje 2. lokatę z wynikiem 7,21%* a Subfundusz Spółek Wzrostowych – 7. Miejsce przy stopie zwrotu 0,44%*. Średnia dla grupy to -9,02%*, a najsłabszy fundusz stracił aż 34,00%*.
„W październiku polska giełda wybiła się górą z trwającej ponad dwa miesiące konsolidacji. Indeks WIG przetestował poziom 49000 punktów, a WIG20 przebił barierę 1800 punktów. Miesięczne stopy zwrotu za październik raczej usatysfakcjonowały inwestorów – WIG zyskał 4,4%, a WIG20 nawet ponad 6%. To bardzo dobre wyniki na tle indeksu DAX, który w pierwszym miesiącu ostatniego kwartału wzrósł niecałe 1,5%. Obecnie trwa sezon wyników spółek za III kwartał 2016, jednak rynek akcji jest od jakiegoś czasu również pod presją ryzyka związanego z wyborami prezydenckimi w USA. Inwestorzy czekają również na grudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej, na którym prawdopodobnie zostaną podniesione stopy procentowe. Co do danych dotyczących polskiej gospodarki, opublikowano ostatnio odczyt PMI dla przemysłu, który mocno negatywnie zaskoczył inwestorów. Może to mieć przełożenie na zachowanie się indeksów na GPW w listopadzie.” – komentuje Kamil Krukowski, Doradca Inwestycyjny, Analityk.
„Ostatni kwartał 2016 rozpoczął się nie najlepiej dla polskiego długu skarbowego. Zresztą nasz rynek nie był odosobniony, ponieważ rentowności 10-letnich obligacji niemieckich czy amerykańskich również w październiku podążały w górę. Związane to było z oczekiwaniami rynku na zapowiedź redukcji programu skupu aktywów przez ECB. Jednak na październikowym posiedzeniu nie zmieniono parametrów polityki monetarnej. Nie dyskutowano również ani nad ograniczeniem skupu aktywów ani nad wydłużeniem go poza marzec 2017. Dlatego teraz rynek będzie czekał na grudniowe posiedzenie ECB. Wstępny wskaźnik CPI dla Polski wyniósł -0,2% r/r i uplasował się nieco powyżej średnich oczekiwań rynkowych. Na najbliższym posiedzeniu RPP nie spodziewamy się zaskoczeń.”– podsumowuje Kamil Krukowski.
* Stopy zwrotu liczone w okresach: 31/10/2015 – 31/10/2016; 31/08/2015 – 31/08/2016;
Źródło: Opracowanie własne, Analizy Online.