Trend wzrostowy trwa nieprzerwanie na polskim rynku akcji już trzeci miesiąc z rzędu. Nastroje inwestorów są bardzo dobre, co powinno z drugiej strony dać powód do zastanowienia, czy wyceny spółek giełdowych na tych poziomach są uzasadnione.
Subfundusz Spółek Wzrostowych zajmuje nieprzerwanie pierwsze miejsce w długim horyzoncie czasowym 60 –ciu miesięcy z wynikiem 67,7%*. Natomiast Subfundusz Akcji zajmuje trzecie miejsce. W ujęciu rocznym Subfundusze biją średnią wypracowaną w grupie akcji polskich uniwersalnych – Subfundusz Akcji o blisko 7 pp., natomiast Subfundusz Spółek Wzrostowych o 2 pp.
„W lutym GUS opublikował dobre dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w polskiej gospodarce. Z kolei odczyty wzrostu PKB za IV kwartał 2016 dla państw w naszym regionie (Czechy, Węgry) wypadły sporo poniżej oczekiwań rynkowych. Przemówienie Donalda Trumpa przed Kongresem nie przyniosło żadnych nowych konkretnych informacji odnośnie zapowiadanych wcześniej reform gospodarczych. Wzrosły również oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w USA na najbliższym posiedzeniu, dlatego naszym zdaniem w najbliższym czasie można oczekiwać korekty na giełdach bądź przynajmniej konsolidacji. Indeks WIG wzrósł w lutym około 5,5%, a WIG20 około 6,5%.”– komentuje Kamil Krukowski, Doradca Inwestycyjny, Analityk.
Copernicus FIO Dłużny Skarbowy Plus w ciągu ostatnich 36 miesięcy wypracował stopę zwrotu na poziomie 6,82%*.
„Luty 2017 był okresem stabilizacji rentowności polskich papierów skarbowych w obszarze 3.80 – 3.90%. Tym samym rynek wszedł w fazę konsolidacji po styczniowych spadkach cen na polskich obligacjach długoterminowych. Nasz rodzimy dług może być pod presją w związku z oczekiwaną podwyżką stóp procentowych w USA, a także ze względu na zwrot inwestorów w kierunku bardziej ryzykownych aktywów (hossa na rynkach akcji). Inflacja konsumenta w Polsce mierzona wskaźnikiem CPI wzrosła z 0.8% do 1.8%, co potwierdza nasze wcześniejsze oczekiwania odnośnie powrotu inflacji na dodatnie poziomy. Obecnie ceny ropy są raczej stabilne, co będzie przekładało się naszym zdaniem na powolne wygaszanie impulsu inflacyjnego. Nie spodziewamy się zmian w polskiej polityce monetarnej pomimo wyższych odczytów inflacji. Według nas, Rada Polityki Pieniężnej do zmiany nastawienia na bardziej jastrzębie potrzebuje przekonać się czy wzrost inflacji jest trwały oraz zobaczyć wyższe odczyty inflacji bazowej.”– dodaje Kamil Krukowski.
* Stopy zwrotu liczone w okresach: 28/02/2016 – 28/02/2017; 28/02/2015 – 28/02/2017; 28/02/2012 – 28/02/2017.
Źródło: Opracowanie własne, Analizy Online. Grupa akcji polskich uniwersalnych.